סדנאות

כדי להכיר את הדרך של "יוגה והאמת הפנימית", אפשר לקיים סדנאות של יום או חצי יום.

סדנאות ניתנות לקבוצות או למרכזים שמזמינים אותי לקיים את הסדנה אצלם, או מעוניינים לבוא לסטודיו שלי בקריית טבעון.

מדובר בלימוד פורץ דרך שאני חוקרת את אפשרויות ההוראה שלו, ומזמינה אנשים ללמוד ליצור את עצמם בדרך חדשה זו.

למען הבהירות והכנות, אני אומרת כאן שהדרך הנכונה ללמוד את "יוגה והאמת הפנימית" היא בקורס שנתי.

 

להלן דוגמאות לנושאי סדנאות:

 

שינוי והשתנות – הוודאות הלא וודאית   

שינוי היא תכונה בסיסית בקוסמוס והחיים הם תהליך של שינוי מתמיד. מכאן שהשינוי הוא וודאי. אז מדוע לעתים כל-כך קרובות אנחנו נרתעים משינויים, הן פנימיים והן חיצוניים? הסדנה מכשירה אותנו לראות בתוכנו את הצורך בוודאות, לקבל את עובדת השינוי, להתבונן על הקשר בין שינוי פנימי לשינוי חיצוני, ולחיות את עצמנו כיצירה מתמשכת.

היגדים מייצגים:

אינני פוחד לשנות ולהשתנות. / השינוי חלק מחיי.

יוצר אנוכי את הנוחות המרבית משאנוכי מפנה ישן ומזמן חדש.

 

תשוקה ורצון – יצר ויצירה   

הסדנה מתחקה אחר הנביטה של התשוקה והתהוות הרצון כמנוע של ידיעה פנימית. זהו מרכיב ראשוני ביצירה החשובה ביותר בחיינו, היא היצירה שלנו את עצמינו. מדובר בניווט התשוקה כך שתהיה מזון לנפש. כדי להבין מהי תשוקה אנחנו לומדים להבחין בינה לבין חשקים, תאוות וגחמות. כדי להבין מהו רצון אנחנו לומדים להבחין בינו לבין צורך.

היגדים מייצגים:

מאפשר אנוכי לתשוקה לנבוט בקרבי בחופשיות.

כל עשייה מבורכת היא יצירה. / כל יצירה ברכה לעשייה.

 

מהישרדות רגשית למודעות רגשית   

מטרת הסדנה ליצור הליכי תיקון לתפישות הרגשיות שעיצבנו בילדותנו כהליך של הישרדות רגשית, ושבבגרותנו מעכבות את צלילות הרגש, את הבהירות הפנימית ואת היכולת להבחין בעיקר שבמהותנו ובפוטנציאל הגלום במציאות חיינו. אבן בוחן לאבחנה בין רגש כשלעצמו לבין תפישה רגשית היא שהרגש מבהיר והתפישה מערפלת.

היגדים מייצגים:

אנוכי פורם את נפתולי החיים.

משחרר אנוכי את המעכבים הנמצאים בחיי. / המעכבים בחיי נענים לרצוני.

 

אגו ואינדיבידואל    

התודעה של היותי "אני" היא הבסיס למבנה האגו המתקיים בנפש. האגו הוא מעין "חייל" שמנהל את חיינו הארציים, ודואג למזון, מחסה וביטחון. הנטייה שלו היא להרחיב סמכויות ולהיעשות "גנרל" וכשזה קורה הוא גם חוסם את קולה של המהות הפנימית, הנשמתית שלנו. בסדנה נלמד לזהות את מאפייני האגו וכיצד הוא נוכח בחיינו, ובכך לאפשר לתוכן הנשמתי שלנו, זה שנושא את המהות האינדיבידואלית שלנו, לבוא לידי ביטוי.  

היגדים מייצגים:

אנוכי נפרד בקלות מן הסיבות והתירוצים. /אנוכי נכון בקלות להניע את רגשותי.

אנוכי אחד עם עצמי. / אנוכי אחד עם האלוהות.

 

חוסן, חיסון וריפוי    

חוסן פיזיולוגי וחוסן רגשי חד הם. הם אותה האנרגיה הפועלת בשני הרבדים הללו. אנחנו מכירים את פעולת המערכת החיסונית נגד מתקפה של חיידקים, וירוסים וטפילים ברמת הגוף. גם נסיבות חיים פוגעניות מצד הזולת מתפרשות בקרבנו כמתקפות, וגם למולן מופעלת המערכת החיסונית. ומה קורה מול מתקפות שמקורן פנימי? ברובד הגופני נקרא לזה מחלות אוטו-אימוניות. ברובד הנפשי נדבר, לדוגמה, על שיפוטיות וביקורת כלפי עצמנו כתוקפנות שלנו כלפי עצמינו, שמערכת החיסון האנרגטית מגנה עלינו מפניה-פנינו, עד שהיא מתעייפת. גם חוסר ערך עצמי, נטייה להרגיש אשמים או וויתור על תשוקותינו ורצונותינו הם צורות של תוקפנות כלפי עצמינו. בסדנה נעסוק בהבנת סוגי ההגנה שהגוף מקיים ובריפוי התוקפנות שלנו כלפי עצמנו, וזאת על ידי יצירת הכלה, כבוד, קבלה, הסכמה, חמלה וסליחה.

היגדים מייצגים:

תנועת הריפוי ניתנת היא ממהותי אל גופי.

אנוכי נכון להיטיב עם עצמי. / אנוכי שמח להיטיב עם עצמי.

 

פחדים – איך חיים אתם   

יש בקרבנו סוגים שונים של פחדים, שמוטמעים ברמות שונות של הווייתנו. לעתים ניתן לטפל בפחד ולהעלימו, ובמקרים אחרים לא ניתן להעלים את הפחד אך ניתן למצוא דרכים כיצד לחיות אתו ולמתן את הכוח שיש לו עלינו. בסדנה אנחנו מתמקדים בפחדים מסכנות רגשיות כמו הפחד להתאכזב, להיפגע, להצליח, להיכשל, לגדול, הפחד מכוח ועצמה ודומיהם.

היגדים מייצגים:

אינני פוחד להתכופף ולגלות את מגבלותי. / אינני פוחד לצמוח ולגלות את הצלחותי.

אנוכי מודע לאפשרות הפגיעה ואינני פוחד.

 

הבחירה שלי להיות עצמי   

מדובר בבחירה של אדם כיצד להתייחס לעצמו ולמציאות חייו, כשהבחירה נעשית מתוך ידיעה פנימית וחירות. בחירה הנעשית מתוך ידע חיצוני, כהיענות לתנאים חיצוניים או כאילוץ היא עדיין בחירה, אבל איננה שלמה. הסדנה עוסקת בתהליכי הבחירה מתוך המודעות הארצית, ומרחיבה את היריעה לטקסטים שפותחים אותנו למשמעות של בחירה נשמתית.

היגדים מייצגים

יודע אנוכי כי הגמישות הינה בחירה. / בוחר אנוכי בגמישות כדרך חיים.

השליטה מורכבת מאינספור אפשרויות. / האפשרות מורכבת מאינספור בחירות.

 

 

 

מה בסדנה?

כל סדנה עוסקת בנושא שמקדם שלום פנימי. מנח הידיים בלוגו של "יוגה והאמת הפנימית" מתאר לחיצת יד של אדם לשלום עם עצמו. נסו בעצמכם, עם כף יד ימין למטה, שמאל מוצלבת מעליה ואז הצלבה של האגודלים.

הסדנאות מאפשרות לנו להאיר את רגשותינו, את תפישותינו ואת אמונותינו ביחס לעצמנו ולחיים בכלל, וזאת מתוך אבחנה דקה, עתירת חמלה ונטולת שיפוטיות. וכך, כשאנחנו מצליחים להוקיר את המצב האישי הייחודי שלנו, על חוזקותיו ועל חולשותיו, אנחנו גם מזהים בתוכנו את הדרך, את התעוזה ואת הכלים להשתנות ולשנות. להשתנות מבפנים, ולשנות היבטים במציאות חיינו - כבחירה.

מדובר בחירות הבסיסית ביותר שלנו שהיא להיות עצמנו ולאהוב את עצמנו על העצמה, הכישרונות, ההישגים והשמחות, ולא פחות מכך על החולשות, המעכבים, הכאבים, השגיאות והקשיים למיניהם. נחוש זאת ככל שנצליח לסיים את הסכסוכים הפנימיים, ההאשמות והאשמה, הביקורת והשיפוטיות, הקנאה, הביטול העצמי, הריצוי. אנחנו לא מדברים על להיות מושלמים אלא על לאהוב את עצמנו מעצם היותנו, ואין בשום אופן לטעות ולבלבל בין אהבה עצמית לאגו.

הציצו בדף נושאי הלימוד - דוגמאות ותראו בכמה סוגיות יש לטפל כדי לנווט את עצמנו לשלום פנימי.

התכנים מבוססים על ידע שמוכתב לי על-ידי תמורה, ישות שאינה בגוף, המגדירה את עצמה כפסיכולוגית קוסמית. הידע נאסף ונערך כספר, והסדנאות והקורס השנתי הם דרך לימוד שיצרתי על-פי הבנתי וניסיוני.

למי מתאימות הסדנאות

  • למי שרוצים ללמוד להיות קשובים לאמת הפנימית שלהם ולחיות על-פיה.
  • למי שרוצים ליצור שינוי בחייהם ומבינים שהשינוי מתחיל מבפנים.
  • למורים ליוגה מזומנת העשרה מקצועית משמעותית.

ניסיון קודם ביוגה מבורך אך אינו נדרש.

אפשר להשתתף כמעט בכל מצב בריאותי. רוב יחידות התרגול אינן קשות לביצוע. מתוך כבוד לעצמנו אנחנו מתרגלים על-פי היכולת, לא יותר וגם לא פחות.

עבור מי שלא יכול לבצע תרגיל מסוים, אנחנו יחד מחפשים חלופה שתאפשר תרגול משמעותי.

 

מתכונת

סדנת חצי יום אורכת שלוש וחצי שעות עם הפסקה של חצי שעה באמצע.

סדנת יום נמשכת שבע שעות, עם שעה הפסקה באמצע. זמן ההפסקה נחוץ לעיכול תהליכי הלמידה לא פחות משהוא נחוץ לאכילה ולשתייה.

לכל סדנה נושא.

 

הלימוד נשען על כמה רכיבים:

  • תרגול גופני רציף כתהליך הכנה
  • תרגול גופני משולב בהיגדים: תנועת הגוף מניעה רגש ואת הזיכרון שבגוף, הנשימה מביאה את המהות הנשמתית, ולכך נוספים היגדים, שהם משפטי מודעות ייעודיים ומדויקים שנאמרים בלב תוך כדי התרגול, ומהווים פריזמות ומראות של האמיתות הפנימיות המתחוללות בתוכנו.
  • התרגול מלווה בכתיבה אישית של "יומן מודעות" המתעד תחושות, תובנות, אסוציאציות וכל מה שנלמד וניתן לבטאו במילים.
  • שיחה על נושא הסדנא ולפעמים גם קריאה בטקסט הלקוח מהספר. השיחות כוללות שיתוף, על-פי הרצון, אבל הדגש הוא על הלימוד של כל אחד את עצמו.

מהם ההיגדים?

ההיגדים הם משפטי מודעות שנאמרים בלב בעת התרגול הגופני עצמו. תמורה מסרה אותם כחלק אינטגרלי מכל תרגיל ותרגיל. הם נושאים תדר אנרגטי ותוכן תבוני שמהדהדים בצורה מכוונת ומדויקת בגוף הפיזי, בערוצי האנרגיה ובצ'קרות כאחד.

 

איך "יוגה והאמת הפנימית" קשורה ליוגה המסורתית?

על-פי תמורה, מודעות רגשית היא גולת הכותרת של תרגול היוגה ושל ההתפתחות שמזומנת לנו בהיותנו בגוף בכדור ארץ. תמורה אינה מעודדת התעלות מעבר להוויה הגופנית-רגשית-שכלית שלנו בעודנו פה, וגם אינה מעודדת סגפנות והתנזרות. באנו לחיות בגוף כדי להפיק מן הממד הפיזי את ההתפתחות הגלומה בו. אני מניחה שיש שימצאו גישה זו שונה מהיוגה שגולת הכותרת שלה היא השקטת גלי ההכרה, שצורתה האולטימטיבית היא הסמאהדי.

"יוגה והאמת הפנימית" אינה מעוגנת בהוויה התרבותית-מסורתית של תת היבשת ההודית. התכנים שנמסרו עבור הספר ושנלמדים בקורס מגיעים ישירות מהספרייה הקוסמית, שם הם מקוטלגים תחת הכותרת "יוגה". הם עובדו על-ידי תמורה ונמסרים דרכי עבור בני האדם שוכני כדור ארץ. זו אינה שלילה של המתקיים והמוכר ביוגה המסורתית, אלא הוספה של ידע מתוך גישה שהיא עקבית בנקודות המבט שלה, ואפשר לומר שיש בה היבטים שתואמים את אורחות היוגה הקלאסית, והיבטים שפוסעים על נתיב שונה.